sobota 24. března 2018

A Way Out | útěk z vězení ve dvou

Včera u nás vyšla mnou dlouho očekávaná co-op hra A Way Out, která určitě zaujme nezvyklým stylem hraní. Hru lze hrát pouze ve dvou (single player zde  neexistuje), ale přesto ji stačí zakoupit pouze jednou. Majitel plné verze hry pak jednoduše pozve kamaráda, který si nainstaluje přes PS Store full game trial (který nejde hrát, dokud onu pozvánku nedostanete). Zdá se to složité? Vůbec ne.


Hlavními postavami jsou zde Vinc a Leo, kteří se potkávají ve vězení. Přesněji se oba ocitnout v bitce na hřišti a pak o sebe zakopávají každou chvíli. Přátelé z nich určitě zatím nejsou. Prostě parťáci, které spojuje jediný cíl - dostat se ven a pomstít se stejné osobě, Harveymu. Samotný gameplay pak kombinuje split screen, občas se do záběru přidá i třetí osoba, jejíž pohyb musíte sledovat a občas hra přejde ve video, kde pak hraje jeden, druhý nebo oba zároveň. Proto je důležité neplést si svou postavu a dávat pozor na průběh děje.


Děj má přesně danou cestu a mění se pouze linka, kterou ubíhá. Pokud jdete, někam běžíte, něco hledáte, vždy je jen jedna možnost, kterou musíte objevit. Co ovlivnit můžete je několik hlavních rozhodnutí (vybíráte mezi dvěma možnostmi: to co chce Leo nebo Vinc, ale shodnout se musí oba hráči), tudíž můžete příběh dohrát klidně po druhé s jiným průběhem a jiným koncem. Co je ale asi úplně nejzajímavější je množství malých či velkým miniher, které se v průběhu skrývají. Můžete si dát páku, zahrát na starém arkádovém automatu, házet šipky, odpálit homerun a spoustu dalšího. Prostě se nezapomeňte rozhlížet a když narazíte na něco, co vypadá funkčně, běžte se na to podívat. Postavit domeček z karet nebo přimalovat knírek na obraz není problém. Hru vám to (kromě trofejí) nijak neovlivní, reálný čas neubíhá.


Sama jsem narazila na několik problémů, způsobené nejspíše tím, že jsem byla hrajícím přes onen friend pass. Občas se něco začalo sekat, postava se sama od sebe teleportovala a tak dále. Nebylo to časté, ale viděla jsem to pouze já, na své konzoli. Druhý hráč viděl vše v pořádku (i když se zrovna jednalo o split screen). Za těch necelých šest hodin, co jsme hru hráli, nám kompletně spadla pouze jednou - což u EA považuji za velký úspěch. Systém ukládání je však automatický, o nic odehraného jsme tedy nepřišli.


Pět až šest hodin herního času, docela pěkná grafika, rozhodně ne nudný příběh, zajímavé charaktery postav a ještě nutnost hrát celou hru s kamarádem - za nějakých osm stovek asi nutnost vyzkoušet. A nejlépe na jeden zátah. Mrkněte na A Way Out na stránkách EA.

3 komentáře:

  1. Pokud vím, tak se Way out dá hrát klasicky dva lidi na gauči a jedno PSko, není potřeba, aby měl každý vlastní.

    OdpovědětVymazat
  2. A trofeje budou dostavat oba hraci nebo jen hrac, ktery si hru poridil prosim?

    OdpovědětVymazat
  3. A trofeje budou dostavat oba hraci nebo jen hrac, ktery si hru poridil prosim?

    OdpovědětVymazat