pondělí 22. ledna 2018

Štáflova chalupa: antikvariát a kulturní památka v jednom

Jeden z nejkrásnějších antikvariátů, který jsem měla prozatím možnost navštívit, se nachází kousek od centra malého města Havlíčkův Brod. Štáflova chalupa je jedinečná ukázka pozdně středověkého domu (vznik je datován do 2. poloviny 6. století) s dymnou jizbou, která dokonce zůstala zachována a je do ní také možno nahlédnout. Největší část domu ale zabírá skvěle zásobený a hlavně útulný antikvariát.

Zadní místnost se šachovým koutkem a křesílky ke čtení


Kromě knih můžete prohledávat také pěknou hromadu vinylů, časopisů, obrazů, grafik a pohlednic. Všude vládne organizovaný chaos - police jsou zhruba rozdělené podle žánrů a také abecedně, ale je lepší prohlédnout si opravdu všechno. Může se stát, že mezi dětskou literaturou narazíte na epickou fantasy. Nechybí ani celý regál věnovaný Karlu Havlíčku Borovskému nebo místní historii. Jakoukoli knihu můžete otevřít a klidně hned na místě začíst číst. 

Vstupní místnost - občas pod dohledem pejska, který má pelíšek hned za dveřmi

Ray Bradbury - Marťanská kronika - 30,- 

Chalupu můžete projít celou a podívat se třeba na tradiční panenky, které jsou vyrobené ze zbytků látek a nosí štěstí, peníze, lásku, pohodu nebo cokoliv jiného - stačí se podívat, jaký symbol nesou v náručí. K dispozici je i expozice o Havlíčkobrodském skautu, jehož průkopníkem byl právě pan Štáfl. Můžete se podívat na ručně vyřezávané totemy nebo si třeba koupit koženou záložku do knížky. 


Antikvariát funguje na tomto místě už od roku 2002, pořádají se zde i drobnější kulturní akce. Určitě velmi doporčuji návštěvu, neexistuje možnost odejít s prázdnou. Podívejte se také na jejich webové stránky.

Žádné komentáře:

Okomentovat